Zamiana na stanowisku prezesa jest klamrą zamykającą transakcję polonizacji spółki z kwietnia ubiegłego roku. Osiemnaście miesięcy temu Ewa Wernerowicz, po błyskawicznych negocjacjach, przejęła polską firmę pożyczkową od łotewskiej grupy 4Finance. Tym samym odcięła się całkowicie od rosyjskiego kapitału i uratowała firmę przed wpisaniem na listę sankcyjną. Już wtedy Wernerowicz zapowiadała, że w rozwój pożyczkodawcy chciałaby zaangażować zespół zarządzający. Dynamika transakcji wymagała jednak, aby na początku maksymalnie uprościć strukturę. Teraz, półtora roku od tamtych wydarzeń, wiceprezesami zostali Ewelina Makowska – radca prawny i dyrektor departamentu prawnego oraz Piotr Mazan kierujący obszarem marketingu. Do zarządu wchodzą też managerowie od wielu lat związani z firmą: Anna Panek – dyrektor HR, Katarzyna Kujawa-Lipińska odpowiedzialna za całość działalności operacyjnej i szef IT - Tomasz Michałek-Czerepak.
Sprawdzony zespół
Na czele spółki stanął Robert Szcześniewski. W latach 2009-2013 Szcześniewski pracował w Departamencie Inspekcji Bankowych Komisji Nadzoru Finansowego. Był tam odpowiedzialny m.in. za zarządzanie zespołami inspekcyjnymi i odpowiadał za ocenę zarządzania ryzykiem kredytowym. Później przez pięć lat pracował w Idea Banku, gdzie nadzorował kluczowe obszary ryzyka. W 2019 roku trafił do Soonly jako szef departamentu ryzyka, a w kolejnych latach objął także departament finansów.
Szcześniewski ukończył Finanse i Bankowość na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzanie w Szkole Głównej Handlowej. Ma też tytuł MBA Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Prywatnie jest 11-krotnym mistrzem Polski w kick-boxingu. Był członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie w latach 2003-2014. Jest również członkiem organizacji Mensa Polska.
Rozwój priorytetowy
Jak tłumaczy Ewa Wernerowicz, powiększenie zarządu i zmiana prezesa zamyka etap budowy niezależności spółki. – Nowy zarząd to zespół sprawdzony w boju. Wszyscy mają doświadczenie bankowe, a Robert dodatkowo w pracy po stronie nadzoru. Mamy ambitne plany na przyszły rok i reprezentacja wszystkich obszarów działania spółki z poziomu zarządu pomoże nam jeszcze sprawniej rozwijać biznes – mówi Wernerowicz, która ustępując ze stanowiska prezesa przechodzi do rady nadzorczej.
Ostatni rok w branży upłynął pod znakiem regulacji rynku i ograniczenia maksymalnych kosztów pozaodsetkowych dla segmentu krótkich pożyczek aż do 60%. - Jesteśmy w stanie funkcjonować w tych nowych warunkach dzięki dużej bazie klientów i cięciu kosztów. Mamy zdolność szybkiej adaptacji do zmian i proklienckie podejście do biznesu. Dzięki temu wygląda na to, że ten rok zamkniemy przyzwoitymi wynikami – dodaje.
Dwa razy na pudle
W 2022 roku Soonly osiągnęło przychody na poziomie 371,9 mln zł i wypracowało zysk 64,6 mln zł. Wyniki te sytuują pożyczkodawcę w czołówce rynku pożyczkowego. Pod względem przychodów jest to pierwsze miejsce w branży online i trzecie na krajowym rynku pozabankowym, po Providencie (906,9 mln zł) i Everest Finanse zarządzającym marką Bocian (389,6 mln zł). W kategorii zysku lepsze wyniki wypracował także Provident (131,1 mln zł) i Profi Credit (118,8 mln zł).
* Na zdjęciu Zarząd Soonly Finance. Od lewej: Katarzyna Kujawa-Lipińska, Piotr Mazan, Robert Szcześniewski, Ewelina Makowska, Tomasz Michałek-Czerepak i Anna Panek. / Zdjęcie: materiały prasowe
* * *
Soonly Finance jest największym polskim pożyczkodawcą online. Spółka udziela pożyczek przez internet pod markami Vivus i Zaplo. Dzięki własnym narzędziom analitycznym oraz automatyzacji procesu sprzedaży pożyczki Soonly są wypłacane ekspresowo, bardzo wysoko oceniane przez klientów oraz cechują się jednym z najniższych na rynku wskaźników pożyczek niespłacanych, zbliżonym do poziomu ofert bankowych. Soonly w warszawskim biurze zatrudnia blisko 200 osób i należy w 100% do polskiego kapitału. Więcej informacji: soonly.pl
Kontakt: biuropasowe@soonly.pl
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/nowy-zarzad-soonly-przygotuje-pozyczkodawce-na-nadzor-knf